Miesiąc: lipiec 2023

Lekka pompa Grundfos do ścieków bytowych z rozdrabniaczem

Jak poradzić sobie z odprowadzaniem ścieków do sieci kanalizacyjnej w sytuacji, gdy dom mieszkalny lub letniskowy położony jest w oddaleniu od niej lub w miejscu, gdzie grawitacyjny odpływ ścieków nie jest możliwy?

Rozwiązaniem w takiej sytuacji jest instalacja przeznaczonego do gromadzenia ścieków podziemnego zbiornika, co wiąże się jednak z uciążliwą koniecznością jego cyklicznego opróżniania, montaż agregatu podnoszącego lub pompowni ścieków.

Lekka pompa do ścieków bytowych z profesjonalnych rozdrabniaczem.

W przypadku decyzji o instalacji agregatu podnoszącego lub pompowni, kluczowym zagadnieniem jest dobór odpowiedniej pompy, będącej sercem takiego układu. Jednak wiele tradycyjnych, wykonanych w całości z żeliwa pomp ściekowych z rozdrabniaczem to urządzenia drogie, o wydajności przekraczającej zapotrzebowanie i znacznej masie. Wszystkie te czynniki znacząco podwyższają koszt wykonania i montażu instalacji z agregatem lub pompowni, czyniąc je często wydatkiem nieosiągalnym dla wielu właścicieli domów mieszkalnych i letniskowych.

Nowym rozwiązaniem, odpowiadającym na potrzebę skutecznego odprowadzania ścieków bytowych z domów jedno- i dwurodzinnych, domków letniskowych oraz budynków mieszkalnych jest pompa Grundfos UNILIFT APG.

UNILIFT APG to lekka, jednostopniowa pompa zatapialna wyposażona w profesjonalny rozdrabniacz, stosowany w cieszących się uznaniem pompach SEG.

Korpus pompy UNILIFT APG wykonany jest z żeliwa, obudowa silnika – ze stali nierdzewnej, a nóż tnący – z hartowanej stali nierdzewnej. Zastosowanie stalowej obudowy sprawia, że pompa UNILIFT APG jest lżejsza od standardowych pomp żeliwnych, co ułatwia jej transport, montaż oraz serwisowanie, obniżając jednocześnie koszty. Dla łatwego serwisowania, istnieje też możliwość odłączenia silnika pompy od jej korpusu.

UNILIFT APG może pompować wszelkie ścieki bytowe, a zwłaszcza ścieki fekalne. Rozdrabniacz tnie cząstki stałe na mniejsze kawałki o wielkości do 8 mm, dzięki czemu możliwe jest pompowanie ścieków czarnych i brudnej wody w pionie i poziomie, do oddalonej sieci kanalizacyjnej. Przy tak małej wielkości cząstek i instalacji ciśnieniowej, rury tłoczne mogą być zredukowane do średnicy 32 lub 40, co pozwala na przetłaczanie ścieków na duże odległości. Wyposażenie pompy w rozdrabniacz umożliwiło zastosowanie w jej konstrukcji wirnika półotwartego, który zapewnia większa wysokość podnoszenia i wyższą sprawność w porównaniu do podobnej wielkości pomp z wirnikami Vortex.

Na polskim rynku dostępne są wersje pompy UNILIFT APG z silnikiem 1- oraz 3-fazowym, w wersji z łącznikiem pływakowym lub bez niego. Każda z pomp posiada przewód zasilający 10 m, w wersji 1-fazowej zakończony wtyczką Schuko. Oba typy silnika posiadają wbudowane zabezpieczenie termiczne chroniące silnik przed przeciążeniem. Pompa w wersji z łącznikiem pływakowym nie wymaga zewnętrznego sterowania. Do kontroli poziomu ścieków w zbiornikach, w których wykorzystano pompę w wersji bez pływaka można zastosować sterownik LC231 lub inny system monitorowania.

 

UNILIFT APG może pracować wewnątrz budynku (jako element agregatu podnoszącego ścieki) oraz na zewnątrz (w pompowni odprowadzającej ścieki do kanalizacji lub jako element ciśnieniowej instalacji kanalizacyjnej, najczęściej na terenach wiejskich). Pompa może być montowana jako wolnostojąca lub na autozłączu.

 

Do najważniejszych zalet UNILIFT APG należą:

– prosty i szybki montaż,

– możliwy montaż wolnostojący lub na autozłączu,

– wysoka niezawodność i łatwa konserwacja,

– kompaktowe wymiary i niska waga w porównaniu z tradycyjnymi, żeliwnymi pompami,

– profesjonalny rozdrabniacz cząstek i duża wysokość podnoszenia – możliwość tłoczenia ścieków na większe odległości, rurami o niewielkiej średnicy,

– szeroki zakres zastosowań – możliwość montażu wolnostojącego w studzienkach pompowych, jako element agregatu podnoszącego wewnątrz budynku poniżej poziomu kanalizacji, w przepompowni lub jako element instalacji ciśnieniowej.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej o konstrukcji, zastosowaniu i zaletach pompy UNILIFT APG. Obejrzyj film: https://www.youtube.com/watch?v=seygTKG8EPE&list=PL0NnnPWuSMUwSYCy6L65iBNtzB1yRDmqN&index=5

Nowa bezprzewodowa seria do sterowania ogrzewaniem podłogowym ENGO Controls

Marka ENGO Controls proponuje nowoczesne, energooszczędne sterowanie ogrzewaniem, które sprawdzi się w każdym budynku, szczególnie ogrzewanym płaszczyznowo.

Dystrybutorem ENGO Controls jest QL Controls, firma, która od lat z sukcesami działa w branży ciepłowniczej, projektując automatykę budynkową dla ogrzewnictwa.

W ofercie ENGO Controls znajdziemy: regulatory temperatury z nowoczesnymi algorytmami sterującymi (np. TPI), listwy do ogrzewania podłogowego, wytrzymałe siłowniki oraz smart przekaźniki, dzięki którym stworzymy inteligentny system sterowania domem.

Najważniejsze dla marki jest jednak sterowanie temperaturą. W stale rozwijającej się ofercie ENGO Controls każdy znajdzie to, czego szuka w  zakresie strefowego kontrolowania instalacji grzewczej.

System otwarty

ENGO Controls zmierza w stronę technologii przyszłości, dla której wartością nadrzędną jest uniwersalność. Dlatego marka otwiera się na popularną platformę TUYA, skupiającą twórców inteligentnej elektroniki. Pozwala to budować spójny domowy system w oparciu o produkty wielu różnych producentów.

Nowość w ofercie! Seria sterowników bezprzewodowych

Marka ENGO Controls zaprojektowała rewolucyjną serię urządzeń ENGO ZigBee, za pomocą której można zbudować nowoczesny system do bezprzewodowego sterowania ogrzewaniem podłogowym. Produkty doskonale współpracują z pozostałymi urządzeniami dostępnymi w ofercie.

W skład serii wchodzą:

  • Regulatory temperatury ONE
  • Listwa do ogrzewania podłogowego ECB62ZB
  • Moduł przekaźnika z dodatkową funkcją repeatera ZigBee EMODZB

Regulatory ONE

Dostępne w wersji bateryjnej i zasilanej napięciowo (230V), w dwóch klasycznych kolorach: białym i czarnym. Mają minimalistyczny wygląd oraz czytelny wyświetlacz z regulacją jasności. Komunikują się z  systemem w protokole transmisji danych ZigBee 3.0.

Termostaty programuje się wyjątkowo łatwo, gdyż nie trzeba przedzierać się przez zawiły panel obsługi bezpośrednio na urządzeniu. Tryby regulacji temperatury ustawimy w aplikacji ENGO Smart. Regulatory ONE gromadzą dane o ogrzewaniu, którym sterują. Aplikacja rejestruje jego pracę. W ENGO Smart w wybranej chwili przejrzymy historię temperatur, co jest wyjątkowo przydatne przy analizie wydajność systemu.

Regulatory ONE umożliwiają podłączenie czujnika NTC. Montaż czujnika zajętości (np. karta hotelowa) pozwala uruchomić tryb grzania zależnie od obecności użytkownika w pokoju. Dlatego są niezastąpione w hotelarstwie. Udogodnień jest o wiele więcej. Przed niechcianą zmianą wartości grzewczych chroni blokada PIN. Udostępnianie regulatora innym pozwala wypożyczać ustawienia ogrzewania klientom wynajmującym pokój czy cały obiekt (np. domek wypoczynkowy).

Regulatory ONE – jak i pozostałe urządzenia z serii – współpracują z technologią TUYA, co decyduje o ich uniwersalności. Aplikacja mobilne ENGO Smart jest oparta o TUYA Smart. Z jej pomocą obsłużymy wszelkie urządzenia kompatybilne z tą platformą.

ECB62ZB – listwa do ogrzewania podłogowego

Steruje 8 strefami grzewczymi w nietypowej kombinacji podłączeń: 2 wejścia przewodowe, 6 wejść bezprzewodowych. Ta różnorodność kombinacji pozwala dopasować listwę do budynku i potrzeb użytkownika. Listwa jest wyposażona w wyjścia 230V dla pompy obiegowej, regulatorów oraz siłowników termoelektrycznych. Współpracuje z siłownikami NC (czyli bezprądowo zamkniętymi) – także dostępnymi w ofercie. Ma wbudowany moduł sterowania dowolnym typem kotła oraz coraz bardziej rozpowszechnioną na rynku pompą ciepła.

EMODZB – moduł przekaźnika + repeater ZigBee

Przeznaczony do łączenia z przewodowymi listwami do podłogówki (z listwą ECB08M230) lub do współpracy z przewodowymi strefami ECB62ZB. Moduł można parować z regulatorami serii ONE. Po zainstalowaniu w aplikacji ENGO Smart produkt działa samodzielnie. Wyjątkowo przydatną funkcją tego niewielkiego urządzenia jest zwiększanie zasięgu ZigBee 3.0 (funkcja repeatera).

ENGO binding – co to takiego?

Nowe produkty ENGO Controls świetnie ze sobą współpracują, czego wzorcowym przykładem jest funkcja ENGO binding, którą obsługują. Żadne inne urządzenia w technologii TUYA nie oferują tej możliwości. ENGO binding to rodzaj komunikacji między urządzeniami ENGO ZigBee. To specjalne oprogramowanie, dzięki któremu urządzenie rozpoznaje, z jakim innym urządzeniem lub urządzeniami jest połączone.

Binding pozwala na automatyczne powiązanie regulatorów ONE z wybranymi odbiornikami (czyli ECB62ZB, EMODZB, EREL1ZB12A) przy użyciu bramki internetowej EGATZB. Można natychmiast powiązać pracę tych produktów bez budowania automatyzacji w aplikacji. Jest więc szybciej. ENGO binding oferuje stabilną komunikację urządzeń w trybie online i  offline – także, gdy zabraknie Internetu.

Energooszczędność się sprawdza

ENGO ZigBee zapewnia łatwe w montażu – bezprzewodowe – sterowanie temperaturą w budynku ogrzewanym metodą płaszczyznową. Rozwiązania wprowadzonej na rynek serii gwarantują najnowszą technologię i niezastąpioną jakość. Do jej największych zalet zaliczamy: komunikację ZigBee 3.0, precyzyjne algorytmy sterujące (TPI), współpracę z TUYA, modny design, solidne wykonanie, świetną żywotność i wytrzymałość podzespołów.

Dlaczego łączyć stelaże i ceramikę Geberit?


Dostępna na rynku zróżnicowana ceramika oraz wiele modeli stelaży podtynkowych sprawia, że często wybór pada na produkty różnych producentów. Jednym z nich jest Geberit i wielu klientów decyduje się na stelaż podtynkowy tej marki, kojarząc go z najwyższą jakością i pionierstwem w zakresie rozwiązań podtynkowych – w końcu marka stała się już synonimem swojej kategorii. Jednak produkuje ona też ceramikę i to właśnie ceramika Geberit jest najlepiej przystosowana do łączenia ze stelażami tej marki. Dlaczego?

Stelaże i ceramika Geberit – idealne połączenie

Z ceramiki Geberit korzysta się przede wszystkim przy wielokrotnych i pieczołowitych testów spłukiwania. Nic więc dziwnego, że poza samymi spłuczkami to też miski WC dopasowuje się pod kątem optymalnego przepływu wody do jej ilości wykorzystywanej przez zawory Geberit. Połączenie jednego i drugiego zapewnia najlepszy możliwy przepływ wody, a jednocześnie brak wychlapywania. W jaki sposób to działa?

Wszystko dzięki wspomnianemu ukształtowaniu miski WC – technologia Rimfree, opracowana i ulepszona przez Geberit, zapewnia efektywne spłukiwanie przy wykorzystaniu mniejszej ilości wody. Polega ona na usunięciu wewnętrznego kołnierza – zaprojektowany dodatkowo dystrybutor prowadzi wodę tak, by efektywnie pozbyła się zabrudzeń, a jednocześnie nie wylewałą się poza obręb toalety.

Takie rozwiązanie znaleźć można znaleźć w niemal wszystkich seriach Geberit – Acanto, iCon, Xeno2, a także Selnova i Smyle.

Ukryta technologia – zawory w spłuczkach Geberit Duofix

Aby połączenie było idealnie dopasowane, również za ścianą musi znajdować się urządzenie, które pomoże w efektywnym pozbywaniu się zawartości toalety, ale w oszczędny i odpowiedni sposób. Nowe zawory typ212 świetnie sobie z tym radzą – tak jak dotychczasowe zawory Geberit pozwalają na łatwą regulację ilości wykorzystywanej wody i jej redukcję nawet do 4 litrów na duże spłukiwanie oraz 2 na małe – co stanowi o 1/3 mniejsze zużycie wody niż to rekomendowane przez Unię Europejską.

Konstrukcja zaworu pozwala także na łatwą zmianę tego, z jaką siłą woda wypuszczana jest do toalety – umieszczone w dolnej części zaworu pokrętło, przypominające motylka, pozwala na regulację siły spłukiwanej wody. Jeżeli Twoja toaleta chlapie – zmniejsz ilość wody i wyreguluj pokrętło tak, by ograniczało prędkość, z jaką woda dostaje się do wnętrza miski WC.

Taki zawór można znaleźć w spłuczkach Geberit Duofix Sigma, a jego ozdobą będą przyciski spłukujące ze zróżniocowanej pod względem rodzajów, faktur i kolorów przycisków serii Geberit Sigma.

Technologia TurboFlush

A jak jeszcze bardziej ograniczyć wychlapywanie i jednocześnie sprawić, że spłukiwanie będzie cichsze? Wtedy warto wybrać miskę WC wyposażoną w technologię TurboFlush! Podobnie jak Rimfree, zapewniła ona możliwość bezkołnierzowej budowy toalety, jednak w tym przypadku sposób dystrybucji wody jest zupełnie inny. W przeciwieństwie do wszelkich toalet, te wyposażone w TurboFlush mają dystrybutor wody po bocznej stronie wnętrza miski, a cały jej kształt jest tak opracowany, by woda wirowała przy spłukiwaniu.

Taki rodzaj spłukiwania zapewnia nie tylko efektywne spłukanie przy mniejszej ilości wody, czyli systemie 4/2 l, ale także sprawia, że spłukiwanie jest cichsze, a więc wygodniejsze i bardziej komfortowe dla wszystkich domowników. Takiego rodzaju toalety znaleźć można w kolekcjach Geberit ONE, w seriach toalet myjących AquaClean oraz, od tego roku, również wśród produktów z serii Geberit Acanto.

Rozwiązania Geberit to najlepsze pod względem technologii i bezpieczeństwa sposoby na zbudowanie Twojej łazienki. Połącz je ze sobą, by uzyskać maksymalną pewność, że po obu stronach ściany wszystko będzie działało tak, jak powinno.