Lekka pompa Grundfos do ścieków bytowych z rozdrabniaczem
Jak poradzić sobie z odprowadzaniem ścieków do sieci kanalizacyjnej w sytuacji, gdy dom mieszkalny lub letniskowy położony jest w oddaleniu od niej lub w miejscu, gdzie grawitacyjny odpływ ścieków nie jest możliwy?
Rozwiązaniem w takiej sytuacji jest instalacja przeznaczonego do gromadzenia ścieków podziemnego zbiornika, co wiąże się jednak z uciążliwą koniecznością jego cyklicznego opróżniania, montaż agregatu podnoszącego lub pompowni ścieków.
Lekka pompa do ścieków bytowych z profesjonalnych rozdrabniaczem.
W przypadku decyzji o instalacji agregatu podnoszącego lub pompowni, kluczowym zagadnieniem jest dobór odpowiedniej pompy, będącej sercem takiego układu. Jednak wiele tradycyjnych, wykonanych w całości z żeliwa pomp ściekowych z rozdrabniaczem to urządzenia drogie, o wydajności przekraczającej zapotrzebowanie i znacznej masie. Wszystkie te czynniki znacząco podwyższają koszt wykonania i montażu instalacji z agregatem lub pompowni, czyniąc je często wydatkiem nieosiągalnym dla wielu właścicieli domów mieszkalnych i letniskowych.
Nowym rozwiązaniem, odpowiadającym na potrzebę skutecznego odprowadzania ścieków bytowych z domów jedno- i dwurodzinnych, domków letniskowych oraz budynków mieszkalnych jest pompa Grundfos UNILIFT APG.
UNILIFT APG to lekka, jednostopniowa pompa zatapialna wyposażona w profesjonalny rozdrabniacz, stosowany w cieszących się uznaniem pompach SEG.
Korpus pompy UNILIFT APG wykonany jest z żeliwa, obudowa silnika – ze stali nierdzewnej, a nóż tnący – z hartowanej stali nierdzewnej. Zastosowanie stalowej obudowy sprawia, że pompa UNILIFT APG jest lżejsza od standardowych pomp żeliwnych, co ułatwia jej transport, montaż oraz serwisowanie, obniżając jednocześnie koszty. Dla łatwego serwisowania, istnieje też możliwość odłączenia silnika pompy od jej korpusu.
UNILIFT APG może pompować wszelkie ścieki bytowe, a zwłaszcza ścieki fekalne. Rozdrabniacz tnie cząstki stałe na mniejsze kawałki o wielkości do 8 mm, dzięki czemu możliwe jest pompowanie ścieków czarnych i brudnej wody w pionie i poziomie, do oddalonej sieci kanalizacyjnej. Przy tak małej wielkości cząstek i instalacji ciśnieniowej, rury tłoczne mogą być zredukowane do średnicy 32 lub 40, co pozwala na przetłaczanie ścieków na duże odległości. Wyposażenie pompy w rozdrabniacz umożliwiło zastosowanie w jej konstrukcji wirnika półotwartego, który zapewnia większa wysokość podnoszenia i wyższą sprawność w porównaniu do podobnej wielkości pomp z wirnikami Vortex.
Na polskim rynku dostępne są wersje pompy UNILIFT APG z silnikiem 1- oraz 3-fazowym, w wersji z łącznikiem pływakowym lub bez niego. Każda z pomp posiada przewód zasilający 10 m, w wersji 1-fazowej zakończony wtyczką Schuko. Oba typy silnika posiadają wbudowane zabezpieczenie termiczne chroniące silnik przed przeciążeniem. Pompa w wersji z łącznikiem pływakowym nie wymaga zewnętrznego sterowania. Do kontroli poziomu ścieków w zbiornikach, w których wykorzystano pompę w wersji bez pływaka można zastosować sterownik LC231 lub inny system monitorowania.
UNILIFT APG może pracować wewnątrz budynku (jako element agregatu podnoszącego ścieki) oraz na zewnątrz (w pompowni odprowadzającej ścieki do kanalizacji lub jako element ciśnieniowej instalacji kanalizacyjnej, najczęściej na terenach wiejskich). Pompa może być montowana jako wolnostojąca lub na autozłączu.
Do najważniejszych zalet UNILIFT APG należą:
– prosty i szybki montaż,
– możliwy montaż wolnostojący lub na autozłączu,
– wysoka niezawodność i łatwa konserwacja,
– kompaktowe wymiary i niska waga w porównaniu z tradycyjnymi, żeliwnymi pompami,
– profesjonalny rozdrabniacz cząstek i duża wysokość podnoszenia – możliwość tłoczenia ścieków na większe odległości, rurami o niewielkiej średnicy,
– szeroki zakres zastosowań – możliwość montażu wolnostojącego w studzienkach pompowych, jako element agregatu podnoszącego wewnątrz budynku poniżej poziomu kanalizacji, w przepompowni lub jako element instalacji ciśnieniowej.
Chcesz dowiedzieć się więcej o konstrukcji, zastosowaniu i zaletach pompy UNILIFT APG. Obejrzyj film: https://www.youtube.com/watch?v=seygTKG8EPE&list=PL0NnnPWuSMUwSYCy6L65iBNtzB1yRDmqN&index=5