Kaskada kotłów to coraz popularniejsze rozwiązanie w kotłowniach większych mocy. Zamiast jednego kotła o dużej mocy, stosuje się układ współpracujących z sobą kilku kotłów mniejszej mocy.
Taka konfiguracja kotłowni ma wiele zalet. Przede wszystkim zajmują one znacznie mniej miejsca niż duże kotły żeliwne a kotłownię można umieścić na poddaszu lub w kontenerze. W kotłowni, w której pracuje kilka kotłów, można w większym stopniu modulować moc kotłowni, ponieważ przy małym zapotrzebowaniu na ciepło może pracować tylko jeden kocioł. Kotły w kotłowniach kaskadowych pracują naprzemiennie co oznacza mniejsze ich zużycie. Zwiększa się również poziom bezpieczeństwa gdyż w przypadku awarii jednego z kotłów, pozostałe zabezpieczają dostawę ciepła lub ciepłej wody. Nie bez znaczenia jest fakt, że moc poszczególnych kotłów w kotłowni można tak dobrać, że żaden z nich nie przekroczy mocy 69kW .
Typy kaskad
W ofercie Almeva występują 3 typy kaskad – Offset, Axial i Back to back.
Kaskada typu Offset to rozwiązanie w którym spaliny do czopucha doprowadzane są w połowie wysokości rury spalinowej czopucha pod katem 45 stopni. W kaskadzie tego typu, odskraplacz znajduje się na końcu kaskady.
Kaskada typu Axial to rozwiązanie w którym spaliny doprowadzane są od dołu czopucha spalinowego. W kaskadzie tego typu, odskraplacz znajduje się przed pierwszym kotłem. W tej kaskadzie droga odprowadzenia spalin z kotłów do czopucha jest krótsza niż w kaskadzie Offset, znacznie mniejsze są również opory przepływu spalin dzięki czemu, średnica czopucha spalinowego może być mniejsza . W celu zapobiegania przepływowi zwrotnemu spalin do kotła, Almeva zaleca stosowanie klapek spalinowych, które dodatkowo pozwalają na zmniejszenie średnicy przewodu spalinowego.
Kaskada typu Back to back to rozwiązanie w którym kotły instalowane są na ramie konstrukcyjnej, plecami do siebie, często na środku pomieszczenia kotłowni. Takie rozwiązanie jest stosowane kiedy pomieszczenie kotłowni jest małe lub w czasie modernizacji kotłowni w miejsce ustawionych wcześniej na środku pomieszczenia starych, żeliwnych kotłów.
Ze względu na sposób poboru powietrza do spalania, wyróżnia się kaskady spalinowe lub powietrzno-spalinowe. Kaskada powietrzno-spalinowa składa się z rury spalinowej wykonanej z tworzywa i umieszczonej współosiowo rury powietrznej, wykonanej ze stali nierdzewnej malowanej proszkowo na biało.
Odprowadzenie spalin i pobór powietrza do spalania
Odprowadzenie spalin z kaskady może się odbywać osobnym kominem z każdego z kotłów lub zbiorczym czopuchem (kolektorem) do którego doprowadzane są spaliny z każdego z kotłów w kaskadzie.
Odprowadzenie spalin z każdego kotła w kaskadzie stosuje się wówczas, kiedy kominy są krótkie ( np. kaskada jest na ostatniej kondygnacji budynku). Takie rozwiązanie jest najtańsze należy jednak pamiętać o konieczności wykonania przepustu przez dach dla każdego z kominów a nie zawsze jest to możliwe.
Innym, najczęściej stosowanym sposobem odprowadzenia spalin z kotłów, jest wspólny kolektor spalinowy. Usytuowanie kolektora zależy od rodzaju kaskady i możliwości jego usytuowania w kotłowni.
Powietrze do spalania, niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania kotłów, może być pobierane przez kotły z wnętrza kotłowni poprzez właściwie dobrany otwór w ścianie. Możliwe jest również dostarczenie powietrza do każdego z kotłów czopuchem pobierającym powietrze z zewnątrz. Wówczas na każdym kotle instalujemy rozdzielacz w którym jedna rura odprowadza spaliny do czopucha spalinowego a druga pobiera powietrze z kolektora powietrznego.
Optymalizacja średnic czopucha i rur w kaskadzie
Almeva wspomaga współpracujących z nami projektantów i wykonawców poprzez wykonywanie ekspertyz w programie KESA. Za jego pomocą , dział techniczny wykonuje obliczenia i przygotowuje raport, który posłuży do ustalenia trasy przebiegu spalin, doboru elementów kaskady i optymalizacji średnic.
Almeva od ponad 25 lat produkuje systemy spalinowe do wszystkich urządzeń grzewczych. Zbudowaliśmy już setki kominów. Wiele problemów już rozwiązaliśmy, wiele jeszcze, wspólnie z naszymi Klientami, rozwiążemy.
Współpracujemy na wszystkich etapach inwestycji – od projektu przez wykonawstwo do końcowego odbioru.