Jak zaoszczędzić energię grzewczą, nie rezygnując z komfortu cieplnego? Jak poprawić wydajność instalacji grzewczej? Sterując ogrzewaniem.
Sterowanie temperaturą przynosi oszczędności
Niezależnie od tego, czy budynek jest ogrzewany kotłem na paliwo stałe, gazowe, elektryczne, czy pompą ciepła, można płacić niższe rachunki. Kluczowe jest to, jak instalacja pobiera paliwo grzewcze. Aby robiła to wydajnie i gospodarnie, potrzebne są sterowniki. Harmonogramy pracy ogrzewania są energooszczędne. Zrównoważony pobór energii pomaga chronić środowisko i – co jest bardzo ważne w obecnych czasach – obniża comiesięczne koszty ogrzewania.
Źródło ciepła, kontrolowane przez automatykę sterującą, wytwarza jedynie tyle ciepła, ile trzeba do utrzymania pożądanej w pomieszczeniach temperatury. Dzięki temu koszty ogrzewania są niższe bez względu na to, jakim paliwem ogrzewamy budynek.
Instalacja systemu sterującego ogrzewaniem nie jest niczym skomplikowanym, ale trzeba go odpowiednio dobrać do potrzeb naszego domu. Rzetelne marki – takie jak SALUS Controls – oferują darmowe wsparcie przy doborze instalacji oraz późniejszym użytkowaniu automatyki sterującej. Z nowoczesną technologią oszczędzanie pieniędzy jest łatwiejsze, niż się wydaje.
Sterowanie strefowe przynosi oszczędności
W sytuacji gdy ogrzewanie domu jest oparte o pomiary z jednego pomieszczenia, np. z dużego pokoju, w którym zainstalowano regulator, w pozostałych pomieszczeniach, w których go nie ma, temperatura będzie przypadkowa. Nie jest to ani wydaje, ani komfortowe. Zawsze komuś będzie zbyt chłodno, a komuś zbyt gorąco. Poza tym pomieszczenia mają inne funkcje – w jednych wolimy mieć niższą temperaturę, w innych wyższą. O różnych porach przyjeżdżamy i wyjeżdżamy z domu. Sterowanie strefowe pomaga zarządzać ciepłem każdego pomieszczenia osobno, dopasowując parametry grzewcze do naszego stylu życia. Wtedy pobieranie energii grzewczej jest bardziej racjonalne i świadome, a w efekcie płacimy mniej za ogrzewanie.
W jaki sposób to wszystko działa?
Sterując strefowo – osobny regulator w każdej strefie – możemy zmniejszyć temperaturę nawet o kilka stopni w miejscach, w których przebywamy rzadziej (np. w pustej sypialni, pokoju gościnnym,). Podobnie, jeśli dom stoi pusty. Kilka godzin dziennie ekonomicznej temperatury robi ogromną różnicę przy płaceniu za ogrzewanie.
Zdaniem ekspertów, ale i użytkowników systemów sterujących, obniżenie temperatury nawet o 1℃ to duża oszczędność na kosztach energetycznych. W skali całego sezonu grzewczego, liczby będą imponujące. Świadome obniżenie temperatury w budynkach mieszkalnych pozwoli zaoszczędzić – zależnie od powierzchni budynku – setki, a nawet tysiące złotych.
Podwyżki za energię – zapłacisz mniej dzięki automatyce sterującej
Rynek grzewczy puchnie od podwyżek. Światowa sytuacja geopolityczna jest niekorzystna. Aby złagodzić skutki tych fatalnych zjawisk, pozostaje jedynie oszczędzać energię i pieniądze we własnym zakresie. Racjonalne sterowanie temperaturą to nie tyle wybór, co konieczność.
Nie zapominajmy, że mniej paliwa grzewczego zużyjemy w obiektach, w których nie ma ciągłych wahań temperatury. Podczas nieobecności mieszkańców powinna w nich panować temperatura ekonomiczna (czyli o kilka stopni niższa od tej, która zapewnia nam komfort). Nie należy także całkowicie wyłączać instalacji grzewczej, gdyż spowoduje to wyziębienie wnętrz, które trzeba będzie znowu ogrzać. Wtedy instalacja zużyje o wiele więcej energii, niż gdyby przez ten czas utrzymywała temperaturę ekonomiczną. Właśnie dlatego naprawdę warto się zdać na automatykę sterującą zużyciem paliwa grzewczego.
Automatyka sterująca ogrzewaniem marki SALUS Controls
SALUS Controls dostarcza energooszczędnych i funkcjonalnych urządzeń, które służą do sterowania temperaturą w domu z każdym typem ogrzewania: grzejnikowym, podłogowym, nadmuchowym, elektrycznym, mieszanym. W ofercie znajdziemy zarówno sterowniki przewodowe, bezprzewodowe, jak i takie, które działają przez Internet (nowatorska seria SALUS Smart Home). Urządzenia na co dzień wspomagają oszczędzanie energii nie tylko w prywatnych domach, ale i w lokalach użytkowych, miejscach pracy, gabinetach fryzjerskich i kosmetycznych oraz wszędzie tam, gdzie ludzie potrzebują komfortu.